15 آگهی تبلیغاتی خلاقانه

15 آگهی تبلیغاتی خلاقانه

به اتفاق به تماشای 15 آگهی تبلیغاتی خلاقانه می پردازیم که ذهن هر بیننده ای را برای لحظاتی غرق خود کرده و تحسین ما را برخواهد انگیخت.

این روزها تعریف تبلیغات محیطی موفق، به چیزی پیچیده تر از یک تکه کاغذ (یا بنر) با تصاویر و متون چاپ شده روی آن تبدیل شده است. مردم سالهاست که اسامی شرکت های مختلف، تصاویر خسته کننده و توضیحات طویل و حوصله سر بر روی تراکت ها، بنر ها و بیلبورد های تبلیغاتی را دیده اند و شاید درصدی زیادی از آنها را نیز کاملا نادیده گرفته باشند. پس سوال این است که حلقه گمشده در اینگونه کمپین های تبلیغاتی کجاست؟ چرا با وجود هزینه های بالایی که برای اجاره محل تبلیغات و چاپ اقلام تبلیغاتیِ بسیاری از کسب و کار ها صرف می شود، عملا بازخورد مناسبی از اینگونه تبلیغات دریافت نمی شود؟

پاسخ این است که اجاره محل مناسب برای درج تبلیغات امری ضروری و هزینه های چاپ و کاغذ اجتناب ناپذیر است اما هیچ یک از این دو تضمین کننده موفقیت تبلیغات شما نخواهد بود، بلکه تیر خلاص را گلوله آخر تفنگ شما در ذهن مشتری خالی می کند و آن گلوله آخر چیزی نیست جز “خلاقیت”! خلاقیت عنصر جدایی ناپذیر هر آگهی تبلیغاتی موفق و تاثیر گذار است. مردم به سادگی و به شکلی کاملا بی رحمانه می توانند تبلیغ شما و خودتان را نادیده بگیرند، مگر اینکه تخیل آنها را برانگیخته کرده، آنها را به فکر کردن وادار کنید و شاید حتی گاهی اوقات بخندانید!

شاید به این موضوع فکر می کنید که تبلیغات آنلاین جایگزین مناسبی برای تبلیغاتی محیطی خواهد بود و دردسرهای آن را نیز نخواهد داشت. البته که امروزه شبکه های اجتماعی به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره‌ی طیف وسیعی از افراد تبدیل شده است اما فراموش نکنید که هنگامیکه یک کمپین تبلیغاتی را راه اندازی می کنیم، در واقع هدف و حالت ایده آل این است که، از تمام منابع موجود از جمله تبلیغاتی محیطی، تبلیغات گرم (دهان به دهان)، تبلیغاتی آنلاین، تبلیغات تلویزیونی و … استفاده کنیم؛ گذشته از این موضوع، استفاده همزمان از دو ابزار مختلف برای رساندن یک پیام مشخص، تاثیر هر یک از آن ابزار ها را به خودی خود افزایش داده و موجب برهمکنش مثبت آنها خواهد شد.

بگذارید خیلی “قلمبه سلمبه” حرف نزنیم! با یک مثال ساده موضوع را بررسی می‌کنیم. یک بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه را در نظر بگیرید که نکته ای جالب، شگفت انگیز یا حتی خنده دار در آن وجود دارد (البته در این مورد نباید زیاده روی کرد)، حالا خودتان را در جایگاه مخاطبان در نظر بگیرید، این تبلیغ را می بینید، تخیل یا خلاقیتتان قلقلک میخورد، بیشتر و بیشتر روی آن تمرکز می کنید، نکته آن را کشف می کنید، مفهوم آن را پس از سوزاندن مقادیر قابل توجهی فسفر(!) دریافت می کنید و حالا دو اتفاق در آستانه رخ دادن است.

اتفاق اول این است که اگر کسی نزدیکتان باشد احتمالا بلافاصله موضوع را با او نیز در میان میگذارید، سعی می کنید هوشتان را به رخش بکشید یا هوش او را نیز بسنجید، اگر هم خنده دار باشد که احتمالا به بهانه ای برای خندیدنتان تبدیل خواهد شد. این همان تبلیغات گرم یا دهان به دهان است که پرنفوذ ترین نوع تبلیغات است و شما بدون اینکه متوجه شده باشید به بازاریاب رایگان و پرنفوذ آن شرکت (در ابعاد محدود) تبدیل شده اید و شاید دوستانتان را هم به همین امر وادار کنید و از این طریق شبکه ای از بازاریابان مفت و مجانی را برای آن برند شکل داده باشید.

اتفاق دوم اما تهیه عکس یا ویدئو از آن تبلیغ و به اشتراک گذاشتن آن با دوستان و آشنایان در شبکه های اجتماعی است، این مورد هم اگر تبلیغ مورد نظر به اندازه کافی شما را هیجان زده کرده باشد، قریب الوقوع خواهد بود.

پس می توانم امیدوار باشم که تا اینجا اهمیت و تاثیر عنصر “خلاقیت” را در تاثیرگذاری کمپین های تبلیغاتی دریافته باشید. در آینده در مورد موضوع استفاده از عامه مردم به عنوان بازاریابان مخفی یک کسب و کار مقاله جداگانه ای خواهم نوشت و با ذکر نمونه های داخلی موضوع را بیشتر توضیح خواهم داد، اما بیایید به موضوع خودمان برگردیم، خلاقیت!
بیایید به اتفاق به تماشای 15 آگهی تبلیغاتی خلاقانه بپردازیم که ذهن هر بیننده ای را برای لحظاتی غرق خود کرده و حتی تحسینش را بر خواهد انگیخت :

تبلیغ خلاقانه چسب زخم

در این تبیلغ خلاقانه، دست شخصیت مشهور فیلم های قهرمانی ماروِل یعنی “هالک” را می‌بینیم که یک چسب زخم روی انگشت دارد. اگر این شخصیت را بشناسید به خوبی میدانید که هالک حاصل بزرگ شدن جسه شخصیت “بروس بنر” است و هنگامیکه بنر به این موجود سبز رنگ تبدیل می شود تقریبا تمام لباس های پاره می شوند اما این چسب زخم به دلیل جنس انعطاف پذیر بانداژ آن پاره نشده و روی انگشت هالک باقی مانده است!

تبلیغ خلاقانه هدفون

این طرح خلاقانه برای یک کمپین تبلیغاتی به نام “به دور از هرج و مرج” به سبک تصویرسازی سه بعدی و با استفاده عالی از فضاهای خالی (به هدفون روی سر شخص وسط توجه کنید) طراحی شده است و با کنایه به دعواهای سیاسی بین آمریکا و کره شمالی و آرامش فردی که وسط “ترامپ” و “کیم جونگ اونم” قرار گرفته است؛ هدفون های حذف صدای شرکت JBL را تبلیغ می کند.

تبلیغ خلاقانه ولکس واگن

این تصویر که برای یکی از کمپین های تبلغاتی شرکت خودروساز آلمانی ولکس واگن طراحی شده است، برای بیان دقت سیستم جدید پارک اتوماتیک خودروهای این شرکت از المان های حیوانی متضاد استفاده کرده و به خوبی دقت و سلامتی که در استفاده از این تکنولوژی به مشتریان خود ارائه می دهد را بیان کرده است.

تبلیغ خلاقانه ipod shuffle

این تبلیغ اپل که برای محصول جدید این شرکت یعنی “iPod Shuffle” طراحی شده بود، به شکلی هوشمندانه قصد داشت به مخاطب بگوید، با استفاده از این پخش کننده های موسیقی مسیری به این طول را طی خواهید کرد، شاید منظور میزان شارژ و دوام دستگاه بوده (که کمی بعید است) و شاید هم میزان سرگرم کنندگی و لذت استفاده از این محصول بدون توجه به طول مسیر مدنظر بوده است.

تبلیغ خلاقانه گلف زنان

واقعا چه تصویری می توانست گویا تر از این تصویر برای معرفی “دوازدهمین فستیوال سالانه گلف زنان” باشد؟ پوستری که طراحان مستر کارت (اسپانسر این مسابقات)، با ترکیب توپ گلف و کفش زنانه به زیباترین و گویاترین شکل ممکن به مخاطبان عرضه کرده اند.

تبلیغ خلاقانه نخ دندان

تصویری که میبینید سفارش شرکت تولید کننده نخ دندان های Colgate به آژانس تبلیغاتی Y&R بوده؛ که برای بیان یک مفهوم تبلیغاتی مشخص طراحی شده است. در طراحی این آگهی تبلیغاتی با نشان دادن یک کیوی قاچ شده بدون دانه های آن، کاربرد این نخ دندان برای همه کسانیکه گیرکردن این دانه ها لای دندان هایشان را تجربه کرده اند به شکل واضح بیان شده است.

تبلیغ خلاقانه ضد کک و شپش

این آگهی توسط Pervanal Saatchi برای تبلیغ اسپری های ضد کک و شپش شرکت FRONTLINE طراحی شده است و به صورت یک استیکر بزرگ در محل تردد مشتریان یک مال در جاکارتای اندونزی نصب شده است. هنگامیکه از طبقات بالاتر این مال، به طبقه همکف نگاه می کنید، افرادی که در حال تردد هستند به کک های روی پوست سگ تشبیه شده اند (که کمی دور از ادب است)! این روش یک مثال خوب برای استفاده خلاقانه از پرسپکتیو و قدرت تخیل مخاطبان یک برند است.

تبلیغ خلاقانه مجله موسیقی راک

طراحی شده توسط آژانس ایتالیایی DLV BBDO، تصویر این آگهی همانند شعار زیر آن “ما همگی از راک (سنگ) ساخته شده ایم” گویای زمینه فعالیت مجله موسیقی RollingStone هست. تصویر با نشان دادن یک قفسه سینه از جنس سنگ و تگ لاین (شعار) درج شده زیر آن به خوبی توانسته هدف، محتوا و درون مایه این مجله را برای مخاطبان تشریح کند.

اگر صاحب چنین تلفن همراهی هستید شاید بهتر باشد آن را بفروشید، چون آنطور که طراح این پوستر Zame Zhou از استدیو Lamano به ما نشان داده، این سطوح که به طور معمول با انگشتان ما لمس می شوند تمایل به لیس زدن انگشتان ما پس از خوردن مرغ های KFC دارند. این تصویر و سایر تصاویر طراحی شده برای این کمپین که برای مجموعه رستوران های زنجیره ای KFC و با شعار “لیسیدن انگشتان لذت بخش است” طراحی شده است، سعی دارد به ما بگوید “طعم مرغ های KFC آنقدر خوب است که همه میخواهند آن را بچشند”. در دیگر مجموعه تصاویر این تبلیغ، کیبورد ها و کنترلرهای بازی نیز به همین صورت نشان داده شده اند.

تبلیغ خلاقانه بیابان زدایی

صندوق جهانی حیات وحش از این تصویر در کمپین تبلیغاتی خود با موضوع “بیابان زدایی” استفاده کرده است. در این کمپین، مجموعه تصاویری از حیوانات شگفت انگیز که در حال تبدیل شدن به گرد و غبار و نابودی هستند استفاده شده است تا احساسات مردم را برانگیخته کرده و موجب شکل گیری گفتگو درباره این موضوع و اثرات سوء آن بر حیات انسان و سایر موجودات زنده شود.

تبلیغ خلاقانه آلودگی اقیانوس

آلودگی دریاها و اقیانوس ها با زباله های انسانی در سطح نگران کننده ای قرار دارد و متاسفانه مردم نیز توجه ویژه ای به آن ندارند. شاید دلیل این امر پنهان بودن طبعات این آلودگی و در معرض دید نبود مخاطرات آن است. این تصویر که توسط آژانس تبلیغاتی Ogilvy برای یک سازمان غیرانتفاعی حمایت از حیات وحش اقیانوسی ساخته شده است، با نشان دادن یک ماهی به شکل بطری زباله ای که در دریا رها شده است، سعی در دریافت حمایت های مردمی برای مبارزه با آلودگی اقیانوس ها دارد.

تبلیغ خلاقانه ماکارونی

گاهی اوقات یک تصویر مینیمال و بسیار ساده می تواند به زیباترین شکل ممکن یک پیغام را منتقل کند و در عین حال تحسین مخاطب را نیز برانگیزد. این آگهی که توسط شرکت Barilla آماده شده است؛ با تشبیه رشته های ماکارونی (اسپاگتی) به فشفشه های نورانیِ شب سال نو، به ساده ترین و خلاقانه ترین شکل ممکن سال نو را تبریک گفته است.

تبلیغ خلاقانه کفش

شرکت Asics، تولید کننده کفش های اسپرت حامی ماراتن لس آنجلس 2015 بود و آژانس تبلیغاتی VITRO به همین مناسبت، آگهی تبلیغاتی بالا را برای آنها طراحی کرد. در این تصویر یکی از کفش های Asics را میبینیم که کف آن تمام مناطق دیدنی لس آنجلس که در این ماراتن (با کفش های این شرکت) زیر پا گذاشته می شوند، به تصویر کشیده شده است.

تبلیغ خلاقانه bmw

در این آگهی که توسط Marco Gioe برای نسل جدید خودروهای BMW طراحی شده است، شخصیت مشهور فیلم های ابر قهرمانی یعنی Flash را پشت رول یکی از این خودرو ها می بینیم. این شخصیت به سرعت زیاد مشهور است و BMW زیر این تصویر این جمله را نوشته است: “خودرویی که برای سریعترین ها ساخته شده است”!

تبلیغ خلاقانه ضد زباله

این لیوان های نوشیدنی که توسط آژانس تبلیغاتی JWT در هنگ کنگ طراحی شده است، از این لیوان ها در دکه های بین راهی استفاده می شود و با شعار “آلودگی از آنچه که فکر می کنید به شما نزدیکتر است” سعی در آگاهی بخشیدن به رانندگان و مسافران آنها در رابطه با آلودگی هوا و آلایندگی خودروها دارد.

در پایان از شما دعوت می کنیم نظرات خود را در رابطه با این آگهی ها و یا آگهی های مشابه دیگر با ما به اشتراک بگذارید.

هدف ما دیده شدن شماست!          محراد گرافیک

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*