ترفند های سئو داخلی

20 ترفند و تکنیک سئو داخلی (On-Page)

در این آموزش، 20 ترفند و تکنیک مهم در زمینه سئو داخلی (On-Page) وب سایت را برای شما عزیزان مورد نقد و بررسی قرار می دهیم.


فواید سئو یا (Search Engine Optimization) به معنی بهینه سازی موتور جستجو برای موفقیت وبسایت ها در دنیای اینترنت بر هیچ کسی پوشیده نیست و بدیهی است اگر بخواهیم از سمت گوگل به مخاطبان معرفی شویم راهی جز اهمیت دادن به سئو نداریم.

سئوی سایت به طور کلی به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می شود که در اینجا قصد پرداختن به مفاهیم پایه ای سئو و انواع آن را نداریم. اما قطع به یقین سئو داخلی یا (On-page) پیش نیاز سئوی خارجی است و هر وبمستری باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشد، از این رو برآن شدیم تا از بین نکات و تکنیک های زیادی که در سئو داخلی مورد توجه است، 20 نمونه از مهمترین موارد آن را به اتفاق مرور کنیم.

1 . Title Tag یا تگ عنوان

بهترین و موثرترین راه برای استفاده از title tag این است که طول آن بیش از 70 کاراکتر نباشد. عنوان باید متناسب با صفحه شما باشد؛ سعی کنید از کلمات کلیدی بلند در تگ عنوان خود استفاده کنید.

2 . Description Tag یا تگ توضیحات

از این تگ هوشمندانه استفاده کنید. محتویات صفحه خود را توضیح دهید و سعی کنید از کلمات کلیدی پر رقابت در متن استفاده کنید. از بیش از 160 کاراکتر استفاده نکنید.

3 . Keyword Tag یا تگ کلمه کلیدی

اهمیت کلمات کلیدی در سئوهمه میدانیم که گوگل بیان کرده که این تگ تاثیری در پیج رنک شما نخواهد داشت اما همچنان کاربرد این تگ برای سئو در سایر موتور های جستجو غیر قابل انکار است. 5 کلمه کلیدی پر رقابت خود را در این تگ هدف بگیرید.

4 . HX Tags یا تگ های هدینگ

استفاده از این تگ ها را در مطالب خود فراموش نکنید! از h1 برای هدینگ اصلی h2 برای هدینگ زیرمجموعه و به همین ترتیب بر اساس اهمیت از این تگ ها استفاده کنید. سعی کنید از کلمات کلیدی در هدینگ استفاده کنید و به این شکل آنها را در معرض دید موتور های جستجو قرار دهید.

5 . تصاویر

هر تصویر را با استفاده از تگ ALT و Title tag ها بهینه کنید. نام تصاویر و توضیحات آنها نیز میتواند بهینه شود، همچنین سعی کنید از کلمات کلیدی به صورت هوشمندانه در این تگ ها بهره بگیرید.

6 . URL های سئو پسند!

در آدرس دهی و URL صفحات سایت خود دقت کنید، از علائمی مانند &، فاصله و مواردی از این قبیل استفاده نکنید. زیرا احتمال شناخته شدن آنها به عنوان اسپم وجود دارد. از توسعه دهنده یا طراح سایت خود بخواهید تا آدرس صفحات را تا جایی که ممکن است خوانا، کوتاه و ساده تعریف کند.

7 . محتوای با کیفیت پادشاهی می‌کند!

همانطور که میدانید “محتوا” در صنعت سئو “یک گنج است”، پس این مورد را نمیتوانیم نادیده بگیریم. هر صفحه باید حداقل حاوی 500 “کلمه” از محتوای با کیفیت باشد، محتوای با کیفیت محتوایی است که در آن سرقت (کپی) وجود نداشته باشد، تمامی بند های قبلی که گفته شد در آن رعایت شده باشد و تا حد امکان جذاب و متناسب با نیاز کاربران باشد.

8 . ناوبری

مطمئن شوید که ناوبری و فهرست بندی وبسایت شما کاملا مفهوم و آسان باشد، چه از نظر متنی و چه از نظر تصویری!

9 . JavaScript/CSS خارجی

از کدهای JS و CSS خارجی بهره بگیرید تا صفحات سایت شما سریع تر بارگزاری شوند. البته نمک ماجرا را در این مورد زیاد نکنید چرا که در تمام موارد انتخاب صحیحی نخواهد بود، در برخی موارد نیاز داریم از کد های جاوا اسکریپت و سی اس اس درون خطی استفاده کنیم تا خروجی سریعتری داشته باشیم.

10 . لینک سازی داخلی

اهمیت لینک سازی در سئوفرآیند لینک سازی داخلی باعث می‌شود که مشارکت کاربران در وبسایت را بهبود ببخشید. همچنین به شما کمک میکند تا همزمان bounce rate را نیز به نحوه موثری کنترل کنید.

11 . صفحات خارجی

اضافه کردن لینک صفحات خارجی با کیفیت (نه فقط محبوب) و مرتبط با مطلب شما، رابطه خوبی را از دید موتور های جستجو ایجاد کرده و این اعتماد کمک می‌کند تا وبسایت شما جایگاه بالاتری را در موتورهای جستجو کسب کند.

12 . Geo-tagging یا موقعیت جغرافیایی

استفاده از geo-tagging به کاربران و موتورهای جستجو اجازه میدهد که مکان حقیقی کسب و کار شما را پیدا کنند و در آن منطقه به افراد بیشتری معرفی شوید.

13 . نشانه گذاری نویسنده

از نشانه گذاری نویسنده یا (Authorship Markup)، برای تعیین مالکیت مطالبی که در وبسایت خود منتشر می‌کنید استفاده کنید تا اصالت و کیفیت مطالبتان را نشان دهید.

14 . استفاده از پتانسیل های اجتماعی

دکمه های شبکه های اجتماعی را در کنار مطالب خود قرار دهید تا مخاطبان را به انتشار آنها در پروفایل های شخصیشان تشویق کنید. وبسایت های دارای سیگنال های اجتماعی در نتایج جستجو جایگاه بهتری خواهند داشت.

15 . XML SiteMap

اهمیت نقشه سایت در سئو سایتیک نقشه xml برای سایت خود تهیه کنید و تمام صفحات را در آن قرار دهید. این فایل را میتوانید در ابزار وبمستر موتورهای جستجو مثل Google و Bing ثبت کنید تا فرایند ایندکس شدن صفحات را تسریع دهید.

16 . Robot.txt

robots.txt یک فایل متنی است که وبمستر ها برای راهنمایی ربات های موتور جستجو ایجاد می‌کنند تا به آنها بگویند چگونه صفحات و پوشه ها را ایندکس کنند.

17 . Analytics

مطمئن شوید که کد های analytics را به خوبی اضافه و تنظیم کرده اید، به وسیله ابزار های analytics مانند Google Analytics شما قادر خواهید بود به درستی وبسایت خود را آنالیز کنید.

18 . ابزار های وبمستر

مالکیت وبسایت خود را در Google Webmaster Tool اضافه کنید و آن را به تایید برسانید. این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا اعتبار On-page خود را آنالیز کنید.

19 . Xenu (لینک های خراب)

xenu یک ابزار رایگان برای یافتن لینک های خراب یا اصطلاحا شکسته شده درون صفحات وب است. از این ابزار استفاده کنید تا لینک های معیوب را یافته و بلافاصله آنها را اصلاح کنید.

20 . هاستینگ

سرور هاستینگ یک وبسایت باید به صورت 24/7 آپ و در حال اجرا بوده و حداقل آپ تایم 99.9% داشته باشد. یک سایت با دان تایم (Down Time) زیاد میتواند از نتایج جستجو de-index شده و قادر به افزایش رنک در موتور های جستجو نخواهد بود.

آیا شما هم ترفند ها یا نکات دیگری را برای سئو On-page می‌شناسید؟ شنونده نظرات شما خواهیم بود…

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*