تفاوت لوگو برند و هویت بصری

تفاوت برند، لوگو و هویت بصری

در این آموزش، برند، لوگو و هویت بصری را تعریف کرده و به مقایسه تفاوت های آنها در دنیای گرافیک و برندینگ می پردازیم.


بگذارید همین اول خیلی واضح بگویم لوگو برند شما نیست شاید تعجب کنید اما لوگو، هویت بصری برند شما نیز نیست. طراحی لوگو، طراحی هویت بصری و برندینگ (برندسازی) هر یک قوانین و ویژگیهای خاص خود را دارند اما در کنار یکدیگر تصویری قابل درک از یک کسب و کار یا محصول به مخاطبان آن ارائه می دهند.

اخیراً شاهد آن بوده ایم که تفاوت این سه اصطلاح در مقالات و نشست های گوناگون برای بسیاری از صاحبان کسب و کار ها روشن شده است اما هنوز هم ضعف هایی در درک تفاوت واقعی این سه اصطلاح موجود است؛ به همین دلیل بر آن شدیم تا یک بار برای همیشه در این مقاله این موضوعات را توضیح دهیم.


برند چیست؟

مجموعه تصاویر، مفاهیم، شعارها و شخصیت درک شده مخاطبان از یک کسب و کار، محصول یا حتی یک شخص!

هویت بصری چیست؟

جنبه های تصویری یک برند، مانند رنگ های سازمانی، زبان طراحی، ست اداری و لوگو، هویت بصری آن است.

لوگو چیست؟

لوگو یک علامت یا نشانه خاص است که به شکل واضح، معرف و متمایز کننده یک کسب و کار از سایر کسب و کارها باشد.


این یک توضیح کوتاه درباره سه اصطلاح لوگو، هویت بصری و برند بود نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که لوگو زیر مجموعه هویت بصری و هویت بصری زیر مجموعه برند است. یک شرکت یا کسب و کار خاص می تواند یک یا چند برند را توسعه دهد؛ هر برند میتواند معرف یکی از خدمات یا محصولات آن شرکت باشد. هر برند نیز می‌تواند شامل جنبه های هویتی گوناگون باشد، از جمله هویت بصری، هویت سازمانی، شعارها، اهداف، ارزش ها و غیره. هویت بصری نیز به نوبه خود شامل جنبه های گوناگونی مانند لوگو، رنگ های سازمانی، زبان طراحی، فونت ها، بسته بندی و غیره است.

برای فهم بهتر بیایید با یک مثال شروع کنیم :

شرکتی را تصور کنید به نام “X”. این شرکت در زمینه تولید محصولات دیجیتال فعالیت می کند و محصولات آن به سه دسته لپ تاپ ها، گوشی های موبایل و تبلت ها تقسیم می شوند. شرکت اِکس به عنوان یک کسب و کار برای یافتن جایگاه خود در میان مخاطبان و تثبیت هویتش در ذهن آنها باید برندسازی کند. البته گام هایی مانند تحلیل بازار، دسته بندی مخاطبان و تدوین اهداف برند پیش از هر چیز باید صورت گیرد اما به هر حال پس از این مراحل شرکت اِکس به یک گروه طراحی برند مانند محراد گرافیک مراجعه می کند.

پس از جلسات متعدد و انجام تمامی تحقیقات و تدوین اهداف برند، تیم طراحی شروع به طراحی هویت بصری آن برند می کند. نتیجه ای که به شرکت اِکس ارائه می شود رنگ های سازمانی زبان طراحی، فونت های اختصاصی، لوگوی اختصاصی، اقلام اداری (مانند پاکت نامه، سربرگ ها، کارت ویزیت و …) است.

تا اینجا هویت بصریِ برند و لوگوی شرکت طراحی شده است؛ اما آیا می‌توان گفت که برندسازی صورت گرفته است؟ لزوم خیر؛ مهم ترین ویژگی یک برند، شناخته شدن و معروف شدن آن برند در ذهن مخاطبان است. اولین گام برای این هدف طراحی لوگو و هویت بصری است اما گام های دیگری مانند راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی، عقد قرارداد با سایر برندها در زمینه تبلیغات و مجموعه ای از ترفند های بازاریابی برای تثبیت و گسترش برند در جامعه هدف نیز مرود نیاز است.

شاید فکر کنید که همه کاری که برای تبدیل شدن به یک برند نیاز است همین بود؛ هر چند که همین مراحل نیز در صورتی که به شکل صحیح و توسط متخصصان آن اجرا نشوند بسیار سخت و گاها بی نتیجه خواهد بود، اما کسب و کارهای بزرگ و موفق، علاوه بر برندی که برای سازمان اصلی خود به وجود آورده اند، برای هر یک از محصولات یا خدمات خود نیز این فرآیند را تکرار می کنند. بیایید با هم به مثال قبل برگردیم.

شرکت اِکس پس از آن که توانست هویت خود را به عنوان یک برند در ذهن مخاطبان تثبیت کند، حال به طراحی برند و هویت هر یک از محصولات خود به صورت جداگانه می پردازد. به طور مثال شرکت اپل گوشی های موبایل خود را با برند آیفون، لپ تاپ ها را با برند مک بوک و تبلت ها را با برند آیپد به بازار معرفی کرده و هویت آنها را در ذهن مخاطبان خود تثبیت کرده است.

برندسازی هیچ گاه یک مفهوم ساده و روشن نبوده است، که با خواندن یک کتاب یا چند مقاله بتوان بر آن مسلط شد. سالانه صدها مقاله و دهها کتاب معتبر با این موضوع منتشر می شوند و هر یک حرف های تازه ای را برای گفتن دارند. نکته جالبی که درباره برند وجود دارد این است که برند را نه منِ طراح و نه یک کسب و کار به وجود می آورند.

طراح پایه های یک برند را به سفارش یک شخص یا شرکت و بر اساس مطالعه پیشینه و آینده آن شرکت، شکل داده و مشاوره های لازم را در طول مسیر برندینگ ارائه می‌دهد. آن شرکت نیز با استفاده از اقلام بصری و تکنیک های موجود به پیاده سازی پلن های برندینگ می‌پردازد؛ اما جایگاه نهائی و تعیین کننده خلق یک برند جایی نیست جز در ذهن مخاطبان آن. تنها چیزی که می تواند اعتبار یک برند را بر برند دیگر ارجحیت دهد شناخته شده تر بودن و ارزشمند تر بودن آن برند در ذهن مخاطبان است. پس اگر شناخت مناسبی از جامعه هدف خود  داشته باشید احتمال موفقیت شما چندین برابر خواهد بود.

برند در یک جمله هویت و اعتبار یک شرکت، شخص یا محصول به همراه تمامی جنبه های دیداری، شنیداری و ادراکی مخاطب از آن است.

هر آنچه که شرکت شما انجام می دهد، آنچه که در اختیار دارید و هر چیزی که محصولات شما به واسطه آن ارزشمند و مورد نیاز هستند بخشی از برند شماست. در کنار تمامی مفاهیمی که برای برند به کار می رود برندسازی تنها گامی است از نظر عامه مردم برای حفظ اعتبار یک شرکت یا محصولات و خدمات آن مورد نیاز است. اما واقعیت اینجاست که پس از موفقیت در ایجاد یک برند، گام مهم بعدی حفظ و ارتقاء آن برند است.

طبعا هیچ برندی مدعی کمال و رسیدن به سقف اهداف مورد انتظارش نیست، حتی اگر برند شما توانسته باشد اهدافتان را تا به اینجا برآورده کند، با توجه به رشد برند های رقیب و تغییر ذائقه فکری و بصری مخاطبان به مرور زمان، در صورتی که برند شما پویایی و حرکت رو به جلوی خود را حفظ نکند، پس از مدت نه چندان کوتاهی بلعیده خواهد شد! این به هیچ وجه به معنی تغییر کلیه عناصر و اِلِمان های برند شما یا شروع از اول نیست؛ اما گاهی حتی شرکت های بزرگ مانند “یاهو” یا حتی یک برند داخلی مانند “اسنپ” نیز مجبور به ریبرندینگ و نوسازی خود شده اند و این به وضوح نشان دهنده اهمیت برند و ارزش آن برای کسب و کارهای موفق است.

هویت بصری یا بطور کلی هویت، عضو جدایی ناپذیر و اصلی‌ترین جنبه یک برند به حساب می آید و شامل تمامی اشیاء قابل رویتِ مرتبط با کسب و کار شماست. میخواهد رنگ مبل و صندلی های شرکتتان باشد، یا سربرگ نامه های اداری و آی دی کارت های پرسنل و غیره. لوگو نیز همانطور که گفتیم جزوی از هویت بصری برند شماست و قرار است ماندگار ترین تصویر از شما در ذهن مخاطبانتان باشد. طبیعی است که این تصویر یا نماد باید یکتا (مخصوص شرکت شما)، کاملا مرتبط، منطبق با زبان طراحی روز و ذائقه جامعه هدف شما و القا کننده حس کسب و کار شما به مخاطبان باشد.

در صورتیکه قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید را دارید، یا برای محصولات/خدمات فعلی خود نیاز به یک برند قوی را احساس می کنید، چاره ای جز کمک گرفتن از یک تیم متخصص برندینگ و طراحان حرفه ای گرافیک نخواهید داشت. در این میان هزینه های تمام شده، میزان تسلط تیم طراحی و تدوین برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت برای رسیدن به اهداف مورد نظر، مهمترین فاکتورهای تعیین کننده هستند و محراد گرافیک با افتخار آمادگی خود را برای همکاری در زمینه های طراحی و برندینگ اعلام می دارد. در پایان ضمن قدردانی از توجه شما، شنونده نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.

هدف ما دیده شدن شماست.       “محراد گرافیک”

 

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*