خصوصیاتی که یک لوگوی عالی باید داشته باشد

در این مطلب ویژگی های لوگوهای موفق را بررسی خواهیم کرد و خواهیم دید که چگونه یک لوگو می تواند ساعت ها مخاطبان را محو تفکر کند.


لوگو به عنوان پیش قراول لشکر برندینگ اولین و مهمترین قسمت از هویت بصری هر کسب و کار است که دقت، هوشمندی و کارایی آن رابطه مستقیمی با موفقیت آن برند دارد. به طور کلی نمی توان لوگوی شرکت های گوناگون را با یکدیگر مقایسه کرد و بهترین لوگو را انتخاب کرد، چرا که هر لوگو مختص یک برند خاص طراحی شده و تنها در همان جایگاه قابل قضاوت است، نه در مقایسه با لوگوی برند های دیگر!

اما با نگاه به لوگوهای موفقی که طی سالیان اخیر برای برند های گوناگون طراحی شده اند می توان به ویژگی هایی مشترک رسید که در اغلب آنها رعایت شده است.

یک لوگوی عالی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 • شکل صحیح
 • پیام صحیح
 • رنگ صحیح
 • لحن صحیح
 • تایپوگرافی صحیح
 • اندازه صحیح
 • طراحی به روز (متناسب با ترندها)

شکل صحیح

طراحی گرافیک اساسا علم برقراری ارتباطات دیداری است. هنر طراحی لوگو مستلزم دانش کافی در ارتباط با دو موضوع است، اول پیامی که قرار است به واسطه لوگو منتقل کنیم و دوم اینکه با استفاده از چه اشکال و المان های بصری این کار را انجام دهیم.
با نگاهی به پیشینه علم گرافیک خواهید دانست که هر یک از اشکال در دنیای طراحی دارای یک شخصیت خاص بوده و آن را به مخاطب انتقال می دهد. یک لوگوی عالی باید شکلی متناسب با پیامی که برای انتقال آن ساخته شده داشته باشد.

دایره و بیضی :
دوستانه، غیر رسمی، دعوت کننده
خطوط خمیده :
بازیگوشانه، آرامش بخش، جذاب
مثلث :
رهبری، اقتدار، تسلط
مربع و مستطیل :
کارایی، امنیت، قابل اعتماد
زوایای تیز :
پرخاشگری، مرزی، شهامت، جسارت
خطوط افقی :
پایداری، آرامش، قابل اطمینان
خطوط عمودی :
کامیابی، موفقیت، فرماندهی

پیام صحیح

لوگو اطلاعات مورد نیاز و پیام برند شما را منتقل می کند. یک لوگوی خوب آنچه را که مطبوعات، دفترچه های راهنمای محصول و تبلیغات گوناگون با پاراگراف ها کپی پشت کپی بیان می کنند، طی چند ثانیه منتقل می کند، البته اگر لوگو یک لوگوی عالی باشد!

لوگوی RhythmVille

در طراحی لوگوی RhythmVille از فونتی استفاده شده که موزیسین ها و نوازندگان با آن آشنا هستند و به همین سادگی، لوگو، پیام خود را به مخاطبان هدفش رسانده و ارتباط لازم را برای معرفی یک کمپانی مرتبط با موسیقی برقرار کرده است.

اگر ترجیح می دهید لوگوی انتزاعی تری را برای کسب و کار خود طراحی کنید، می توانید یک “تگ لاین” یا شعار به آن اضافه کنید تا توضیحی واضح و مختصر در رابطه با کاری که انجام می دهید ارائه کند. در طراحی لوگو، این یک امر متدوال است.

رنگ صحیح

همانند اشکال، رنگ ها نیز بار معنایی خودشان را دارند و عموما این معانی کاربرد جهانی دارند؛ چرا که بر اساس آنچه که همه ما انسان ها از دنیای اطرافمان دیده ایم در ذهنمان شکل گرفته اند.
قرمز رنگ خون است و حس اظطرار و اخطار را فرا میخواند. قهوه ای رنگ درخت و چوب است و به همین دلیل بیشتر حس طبیعت و فضای خارج شهری را به همراه دارد. همچنین رنگ زرد برای همه مردم در ارتباط با آفتاب و گرمی و درخشندگی است.
رنگ ها گاها با فرهنگ ها نیز ارتباط دارند. به طور مثال در ایالات متحده رنگ سبز نشانه ای از پول و در ژاپن رنگ ارغوانی یادآور شر و پلیدی است.
به دلیل همین واکنش های اولیه، رنگ یکی از مهمترین ویژگی های یک لوگوی موفق است که به تنهایی و حتی در تضاد با شکل و تایپوگرافی لوگو می تواند به خوبی حس و پیام برند را به مخاطب برساند. همچنین برای برندینگ موفق باید یک تم رنگی خاص انتخاب کنید که در لوگو، وبسایت، دکوراسیون داخلی، یونیفرم کارکنان و … به شکل هماهنگ به کار رفته باشد.

لحن صحیح

هر لوگو برای انتقال پیام خود از لحن متناسب با آن پیام استفاده می کند. برای اینکه لوگوی شما بهینه و موثر باشد باید یک استراتژی خاص را انتخاب کرده و مخاطبان هدفتان را نیز شناسایی کنید و بر اساس آن پیش بروید. چه کسانی قرار است به لوگوی شما توجه کنند؟ تمایلات آنها به چه سمتی است؟ اهداف، سرگرمی ها و مهمترین ویژگی های شخصیتی آنها چیست؟
پاسخ به سوالات فوق می تواند به طراحی یک لوگوی عالی با ویژگی های مناسب و متناسب با برند شما کمک کند.به لوگوی Flying Colours که یک کمپانی فعال در حوزه پاراگلایدرینگ است توجه کنید. به دلیل زمینه فعالیت آنها و به طور کلی صنعت پاراگلایدرینگ، مشتریان این شرکت عمدتا افرادی علاقمند به طبیعت، ورزشکاران حرفه ای و ماجراجو هستند، افرادی که به مناظری همانند آنچه که در لوگوی این شرکت به کار رفته تمایل و علاقه شدید دارند.

تایپوگرافی صحیح

تمام المان های موجود در لوگوی شما می توانند حاوی بار معنایی و حسی خاص باشند. هر چند وجود این بار معنایی در نماد ها یا حتی رنگ های لوگو دور از ذهن نیست، اما خوب است بدانید که این نکته درباره فونت ها نیز صدق می کند. اینکه متون به کار رفته در لوگوی شما چگونه بنظر می رسند می تواند روی قضاوت مردم نسبت به برند شما موثر باشد.
تایپوگرافی شامل تمام خصوصیات متن لوگوی شما می شود اما به طور خاص جزئیاتی مانند سریف بودن یا نبودن، بولد یا ریگولار بودن، وزن، بافت و غیره در لوگو مورد نظر ماست.
فونت ها به اندازه رنگ ها و اشکال به کار رفته در لوگو گویا و روشن نیستند، اما تقریبا از همان قوانین پیروی می کنند. به طور مثال فونت هایی با گوشه های تیز، جدیت و رسمیت را می رسانند. فونت های سریف چنین خصوصیتی دارند.
فونت های اسکریپت با گوشه های خمیده و استایل زیبایی که دارند بیشتر مناسب کسب و کار های تفننی و سرگرم کننده هستند و فونت های دست نویس برای کسب و کار های دوستانه و نه چندان رسمی کاربرد دارند.

اندازه صحیح

اشتباه نکنید، ابعاد لوگو مهم نیست، لوگو های حرفه ای توسط نرم افزار های برداری طراحی می شوند بنابراین اندازه خاصی ندارند. اما در صنعت تبلیغات و بازاریابی گاها نیاز داریم تا لوگو را در محل های گوناگون مانند بیلبورد، کارت ویزیت، وبسایت و … در اندازه های گوناگون به کار ببریم.
طبعا هنگامیکه لوگو از فاصله ای دور یا در اندازه ای کوچک در معرض بازدید قرار میگیرد، جزئیات و متون ریز آن قابل شناسایی نیستند و برای این محل ها باید لوگو را مقداری خلاصه کرد. طراحی دو یا چند نسخه از یک لوگو که هویت و معنایی مشترک اما جزئیات متفاوت دارند امروزه به امری مرسوم در بسیاری از برندهای معتبر دنیا تبدیل شده است.
به این گونه لوگوها، لوگوهای ریسپانسیو یا واکنشگرا گفته می شود چرا که نسبت به موقعیت های گوناگون واکنش داشته و با آن تطبیق می یابند.

متناسب با طراحی روز (ترند ها)

یک ویژگی مثبت دیگر که در لوگوهای موفق دیده می شود آن است که متناسب و همگام با ترند ها یا جدیدترین سبک های دنیای طراحی، دیزاین شده اند. این ویژگی همچنین نشانه ای از به روز بودن و زنده بودن برند شماست. طی سالیان اخیر به کرات شرکت های بزرگی را دیده ایم که با تغییر سبک های طراحی و ذائقه مخاطبان، لوگوی خود را از نو طراجی کرده اند. بنابراین بهتر است طراح یک برند به خوبی از مورد استقبال ترین و بی استفاده ترین سبک ها در زمان و مکان برند آگاه باشد.

تیم طراحی محراد گرافیک با در اختیار داشتن تیمی مجرب از طراحان و ایده پردازان مجرب و با سابقه، آماده طراحی و اجرای پروژه های برندینگ و طراحی لوگو و نیز ارائه مشاوره در تمامی زمینه های مورد فعالیت می باشد. در صورتی که این مطلب برای شما مفید واقع شد، لطفا ما را از نظرات پربار و سازنده خود بی بهره نگذارید.

هدف ما دیده شدن شماست!          محراد گرافیک

 

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*