بررسی رایج ترین اشتباهات در طراحی وب سایت

5 اشتباه رایج وبمستر ها در طراحی وب سایت

در این مقاله، 5 مورد از رایج ترین اشتباهات وبمستر ها به هنگام طراحی و راه اندازی وب سایت را مورد بررسی قرار می دهیم.


روزانه وبلاگ ها و وب سایت های بسیار زیادی در دنیای وب ساخته می شوند اما تنها تعداد محدودی از این وب سایت ها شناخته می شود و مورد استقبال قرار می گیرند. اما دلیل موفق نشدن این وب سایت ها چیست؟

برخی از این دلایل را می توان در ساختار طراحی و کدنویسی سایت جستجو کرد. در طی چند سال تجربه طراحی سایت که در محراد گرافیک داشتیم، 5 علت مهم در پروژه های طراحی وب که موجب ضعف در رابط کاربری(UI) و در نتیجه ایجاد یک تجربه کاربری(UX) ضعیف برای مخاطبان می شوند را شناسایی کردیم و تصمیم گرفتیم که در طی یک مقاله آموزشی با شما همراهان عزیز به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید…


اگر زمان کافی برای مطالعه ندارید، می توانید تنها پادکست زیر را گوش کنید!


اشتباه شماره 1: پخش آنلاین موسیقی

برخی از مواقع هنگام ورود به یک سایت، با پخش غیر منتظره موزیک مواجه می شویم. اگر شما هم از آن دسته وبمستر هایی هستید که گمان می کنید این کار جذابیت سایت شما را بیشتر می کند، باید بدانید که سخت در اشتباهید و بر اساس آمار، نزدیک به 99 درصد از کاربران فضای مجازی از این موضوع بیزارند.

پخش موزیک به صورت اتوماتیک، ترافیک مصرفی کاربران را افزایش می دهد و در بسیاری از مواقع آنها را از وب سایت شما فراری می دهد. بنابراین اگر قد استفاده از موزیک در وب سایت خود را دارید، ویجت مخصوصی در معرض دید کاربران قرار دهید که بتوانند از آن طریق موسیقی را کنترل کنند.

اشتباه شماره 2: خوانا نبودن متون در وب سایت

احساس می کنیم لازم به توضیح نباشد که اگر استاندارد ها و اصول نگارشی در سایت مانند اندازه و رنگ فونت را قربانی یک طراحی مثلا متفاوت و خلاقانه! کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد. اگر می‌خواهید مخاطبان شما از وب سایت شما استقبال کنند، مهمترین شرط آن تجربه کاربری است که به دنبال یک رابط کاربری خوب به وجود می آید.

اصول نگارشی مانند اندازه و رنگ فونت، رنگ پس زمینه و عوامل دیگری که با خوانایی متن در صفحات سایت در ارتباط هستند، از مهمترین قسمت های یک رابط کاربری محسوب می شود که در صورت اشتباه در انتخاب و استفاده غلط از هر یک از آنها، میزان محبوبیت سایت نزد مخاطبان بدون شک در سراشیبی خواهد افتاد.

اشتباه شماره 3: رعایت نکردن قواعد نگارشی

اگر می خواهید وبلاگ نویسی کنید یا در زمینه تولید محتوا فعالیت کنید، اول از همه به دنبال یادگیری قواعد و اصول نگارشی در زبان های فارسی و انگلیسی بروید و تا زمانی که آنها را به خوبی یاد نگرفته اید وارد این عرصه نشوید. مطالبی که شما منتشر می کنید حتی اگر از بار علمی بالایی نیز برخوردار باشند، اگر قواعد نگارشی در آنها رعایت نشود، ارزش نهایی آنها به شدت کاسته خواهد شد.

در کنار رعایت اصول و قواعد نگارشی، سعی کنید از اندازه مناسب برای فونت استفاده کنید و فاصله بین کلمات و خطوط را به خوبی تنظیم کنید. در پایان نیز، پس از نگارش کامل مقاله، آنرا با دقت مورد بازبینی قرار داده و اشتباهات احتمالی را قبل از انتشار نهایی اصلاح کنید.

اشتباه شماره 4: استفاده از فرم جستجوی نا مناسب

فرم جستجو، همیشه از مهمترین قسمت های یک وب سایت محسوب می شود. کاربران در بسیاری از مواقع محتوای مورد نظر خود را از طریق جستجو در وب سایت پیدا می کنند، بنابراین اگر وب سایت شما از یک فرم جستجوی خوب محروم باشد، ترافیک قابل توجهی را از دست خواهد داد. چرا که مخاطبان زمانی که نتوانند موضوع مورد نظرشان را در وب سایت شما پیدا کنند، از آن خارج خواهند شد.

بنابراین سعی کنید یک فرم جستجوی استاندارد برای وب سایت خود فراهم کنید که هم به راحتی قابل دسترس باشد و هم عملکرد خوبی داشته باشد تا بتواند مطالب و صفحات مربوط به متن جستجو را به راحتی برای کاربران نمایش دهد.

اشتباه شماره 5: ناوبری و UX ضعیف وب سایت

شاید این مورد را بتوان مهمترین مورد از لیست 5 گانه این مقاله برشمرد. منظور از ناوبری ضعیف، در واقع آدرس دهی ضعیف، منو های گیج کننده و به طور کلی ساختار گمراه کننده سایت است. این مورد در وب سایت هایی حائز اهمیت است که کاربران به راحتی به منو ها دسترسی ندارند و نمی توانند به آسانی بین صفحات و قسمت های مختلف وب سایت پیمایش کنند.

ساده تر بگوییم، اگر کاربران هنگام برخورد با عناصر و بخش های مختلف وب سایت شما دائما از خودشان بپرسند که “این گزینه چیست؟!” یا “این قسمت چگونه کار می کند؟!” نشان از تجربه کاربری(UX) ضعیف وب سایت شماست که در نتیجه ی یک رابط کاربری ضعیف به وجود آمده است. بنابراین دقت کنید که قسمت ها و صفحات مختلف وب سایت همواره برای کاربران به راحتی قابل دسترسی و عملکرد وب سایت به آسانی قابل درک باشد.

حال نوبت شماست! در تجربه های شخصی خود، چه موارد دیگری را مانع محبوبیت و کاربر پسندی یک وب سایت می دانید؟ آنرا در بخش نظرات با ما و سایر بازدید کنندگان درمیان بگذارید…

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*