بررسی اهمیت طراحی ریسپانسیو در سال 2019

اهمیت طراحی ریسپانسیو در سال 2019

در این آموزش، قصد داریم شما را با اهمیت طراحی ریسپانسیو در سال 2019 و در همه زمینه ها از جمله وب سایت و لوگو آشنا کنیم.


اهمیت استفاده از موبایل برای انجام کار های مختلف مانند مرور صفحات وب، در دنیای امروزی به هیچ وجه قابل انکار نیست. امروزه افراد برای انجام اکثر کار های روزمره خود از تلفن های هوشمند استفاده می کنند. طی چند سال اخیر مرورگری وب توسط کامپیوتر و لپ تاپ نیز جای خود را موبایل و تبلت داده و هر روزه به آمار استفاده کنندگان از تلف های هوشمند در حال افزایش است.

با یک نگاه ساده به نمودار زیر متوجه خواهید شد که از سال 2019 تا 2016 به مرور زمان آمار استفاده از تلفن همراه برای گشت و گذار در فضای مجازی، با آمار استاده از نسخه دسکتاپ وب سایت ها و شبکه های مجازی برابر شده است.

آمار استفاده کننده از موبایل و دسکتاپ برای مرورگری وب
رشد بیش از 50 درصدی استفاده کنندگان از موبایل و تبلت برای مرورگری وب در طی 7 سال

در زمان نگارش این مقاله یعنی سال 2019، بدون شک آمار استفاده کنندگان از موبایل و تبلت برای مرورگری وب بسیار بیشتر از استفاده کندگان از نمای دسکتاپ است به طوری که حدس میزنیم آمار این افراد به بیشتر از 70 درصد در مقابل کمتر از 30 درصد استفاده کنندگان نمای دسکتاپ نیز رسیده باشد(متاسفانه آمار دقیقی در سال 2019 نتوانستیم پیدا کنیم).

حال، با توجه به این مسئله، اهمیت ریسپانسیو یا به عبارتی واکنشگرا بودن وب سایت ها بسیار افزایش یافته است. توجه داشته باشه که صفحه نمایش کامپیوتر و لپ تاپ به صورت افقی (horizontal) می باشد و صفحه نمایش موبایل در حالت دست گرفتن طبیعی آن عمودی(vertical) می باشد. این مسئله، طرح برخی از وب سایت ها را برای نمایش در صفحات موبایل و تبلت دچار مشکل کرده است. بنابراین طراحی باید به گونه ای انجام شود که وب سایت سازگاری کامل با انواع صفحه نمایش ها با وضوح و رزولوشن متفاوت را داشته باشد. به چنین وب سایت هایی واکنشگرا یا ریسپانسیو گفته می شود.

مزایای دیگر طراحی ریسپانسیو چیست؟

مزایای مهم سایت های ریسپانسیو
سازگاری هر چه بهتر سایت با نمایشگر های مختلف، مهمترین اصل طراحی ریسپانسیو محسوب می شود.

سایت هایی که به شکل ریسپانسیو طراحی می شوند نسبت به سایت های دیگر مزیت های بسیار زیادی دارند که در ادامه مهم‌ترین آنها را نام می بریم.

  1. سایت های واکنشگرا سرعت بارگذاری به مراتب بیشتر نسبت به سایر سایت ها دارند به ویژه زمانی که با موبایل در حال تماشای آنها هستیم.
  2. سایت های واکنشگرا تجربه کاربری بهتری در اختیار کاربر قرار می دهند. به این صورت که در این سایت ها کاربران بهتر به منو های و صفحات مختلف دسترسی دارند و راحت تر محتوای مورد نیاز خود را پیدا می کنند.
  3. گوگل در الگوریتم های جدید خود رتبه بالاتری برای سایت های ریسپانسیو و واکنشگرا در نظر می گیرد و در نتایج جستجو آنها را در صفحات جلوتر به مخاطبان پیشنهاد می کند.
  4. ضریب خروج کاربران در سایت های ریسپانسیو کمتر است و کاربران معمولا مدت زمان بیشتری را در چنین سایت هایی باقی می مانند. این موضوع با عنوان dwell time برای گوگل در رتبه بندی سایت ها حائز بسیار اهمیت است.
  5. تحقیقات نشان می دهد آمار اشتراک مطالب در سایت های ریسپانسیو بیشتر است. برای مثال کاربران راحت تر مطالب شما را در تلگرام، اینستاگرام یا سایر شبکه ها منتشر می کنند که این موضوع آمار بازدید و ترافیک سایت شما را بالا می برد و موجب افزایش هرچه بیشتر اعتبار شما خواهد شد.

این 5 مورد تنها مواردی محدودی از نقاط مثبت سایت های ریسپانسیو بود. مواردی زیادی وجود دارند که هرچند به اندازه موارد گفته شده حائز اهمیت نیستند، اما به اندازه ی کافی می توانند بر بهبود تجربه کاربری وب سایت شما تاثیرگذار باشند. در مقالات بعدی به بررسی دقیق تر این موضوع خواهیم پرداخت.

واکنشگرایی تنها به وب سایت محدود نمی شود!

لوگو های ریسپانسیو چند برند معروف در دنیا
لوگو چند برند معتبر جهانی که به صورت ریسپانسیو طراحی شده اند.

افزایش هر چه بیشتر تنوع در دستگاه های دیجیتال و صفحه نمایش های مختلف باعث شد که بر خلاف تصور بسیاری از افراد که گمان می کنند تنها وب سایت ها هستند که باید ریسپانسیو طراحی شوند، واکنشگرایی در موضوعات دیگر طراحی گرافیک نیز حائز اهمیت باشد. به عنوان مثال، طراحی لوگو های ریسپانسیو در سال های اخیر مورد توجه برند های معتبر دنیا قرار گرفته است.

علاوه بر برند های نام برده در تصویر بالا، شرکت های بزرگ دیگری نیز مانند گوگل، توییتر و فیس‌بوک به عنوان پیشرو در این زمینه، زودتر از سایر برند دست به طراحی لوگو های ریسپانسیو زدند. هدف از این امر در واقع امکان نمایش لوگو و هویت برند آنها در سایز های مختلف و همچنین امکان چاپ آن در سایز های مختلف و محدود است.

جمع بندی

نهایتا باید گفته در دنیای امروز که دنیای دیجیتال بسیار پیشرفت کرده و دیگر هیچ چیز را شبیه قبل باقی نگذاشته است، همه جوره باید با آن سازگار شد تا در مسیر پیشرفت با بن بست مواجه نشد. تنوع طلبی کاربران گویا تمامی ندارد و هر روز نیاز های جدیدی را می طلبد. نقش طراحی گرافیک نیز در این زمینه بسیار پر رنگ بوده و نمی توان از اهمیت بسیار بالای آن غافل شد. برند های برتر نیز به خوبی با این موضوع آشنایی دارند و درک آنها از اهمیت این موضوع، میزان سرمایه گذاری آنها در این زمینه را افزایش داده است.

اگر یک گرافیست یا دانشجوی گرافیک هستید باید همواره نیاز های روز مخاطبان و مشتریان خود را درک کنید و برای برطرف سازی آن تلاش کنید. اگر هم مدیر یک کسب و کار هستید و به دنبال راهی برای افزایش اعتبار برند خود می گردید، از اهمیت بسیار بالای این حوزه غافل نشوید.

پیروز و سربلند باشید…

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*