آشنایی با ریدایرکت ها

آشنایی با مفهوم ریدایرکت و معرفی انواع آن

در این مقاله مبحث ریدایرکت در دنیای وب را توضیح داده و سپس به معرفی انواع مختلف آن با ذکر کاربرد های مرتبط می‌پردازیم.


قطعا اولین روز های راه اندازی سایت همه چیز ساده است. یک وب سایت ساده با چند صفحه خلوت که همه چیز به خوبی در آنها پیش می رود. اما پس از مدتی همه چیز تغییر می کند. اکثر صفحات ویرایش خواهند شد و در بسیاری از مواقع مجبور هستید آنها را حذف کنید و با صفحات جدید جایگزین کنید. این دقیقا همان چیزی است که به سئو سایت شما آسیب می رساند و حتی ممکن است تجربه کاربری(UX) سایت را که امروزه مهم‌ترین عامل تعیین کننده سئو سایت محسوب می شود را زیر سوال ببرد. بنابراین هنگام ویرایش و ارتقا محتوای وب سایت باید به فکر راه چاره ای برای جلوگیری از این مشکلات نیز باشید.

دستورات تغییر مسیر خودکار یا همان ریدایرکت یکی از راه حل های موجود برای برطرف کردن مشکل هدایت شدن یا نشدن کاربران به صفحات مورد نظر هستند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

ریدایرکت چیست؟

ساده بگوییم: هدایت خودکار کاربران از یک صفحه وب سایت به آدرس دیگر در همان سایت یا وب سایت دیگر را ریدایرکت می گویند. این هدایت و تغییر مسیر ممکن است موقت و یا دائمی باشد.

دستورات ریدایرکت به صورت از پیش تعیین شده توسط مدیر وب سایت و به صورت کدنویسی در صفحات و فایل های سایت انجام می شود. البته این دستورات و کد ها بسیار ساده هستند و حتی می توان بدون تسلط به آنها از طریق افزونه های مختلف نیز آنها را اجرا کرد.

اما قبل از انجام و اجرای آنها، باید با ساختار و ویژگی های هر یک آشنایی کافی داشته باشید. در ادامه انواع ریدایرکت را نام برده و به توضیح ویژگی های هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

ریدایرکت دائمی یا 301

آشنایی با ریدایرکت 301این نوع ریدایرکت از نوع دائمی بوده و زمانی استفاده می شود که بخواهیم یکی از صفحات سایت را برای همیشه به صفحه یا آدرسی دیگر انتقال دهیم و نیاز داریم که برای همیشه کاربران هنگامی که وارد این صفحه می شوند به صورت خودکار به آدرس جدید منتقل شوند.

همچنین برای ریدایرکت دامنه و ساب دامنه های به یکدیگر نیز این نوع ریدایرکت مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال در محراد گرافیک از هر دو دامنه .ir و .com استفاده شده است برای تمرکز بهتر موتور های جستجو و رعایت استاندارد های سئو، دامنه .ir به دامنه .com ریدایرکت دائم شده است.

در این نوع ریدایرکت کاربران با هیچ پیغامی مواجه نشده و پس از تایپ آدرس صفحه مبدا و یا کلیک روی لینک آن از هر صفحه ای دیگر، بلافاصله به آدرس جدید(مقصد ریدایرکت) هدایت می شوند.

برای مثال، صفحه شخصی مدیر بخش موشن گرافیک تیم محراد قبلا به صورت

mahradgraphic.com/team/mohammadreza-moradi

بود که به جهت کوتاه سازی لینک و سئو بهتر تصمیم به تغییر آدرس به

mahradgraphic.com/team/mohammadreza

گرفتیم و برای جلوگیری از برخورد کاربران به خطای 404 (خطای یافت نشدن صفحه مورد نظر) از ریدایرکت 301 در این صفحه استفاده کردیم. اگر لینک اول را در مرورگر خود کپی کنید متوجه هدایت خودکار صفحه مرورگر به آدرس جدید خواهید شد.

حتی برای سرعت مرورگری بیشتر، مرورگر های پیشرفته این نوع تغییر مسیر را بعد از اولین اجرا تشخیص داده و آن را در حافظه کش خود ذخیره می کنند که برای دفعات بعدی ورود به صفحه مبدا، کاربر را به صورت آفلاین و بدون ارسال درخواست به سرور، سریعا به آدرس جدید منتقل کنند. البته این ویژگی به نوع مرورگر کاربران و تنظیمات آن بستگی دارد.

همچنین دستورات این نوع ریدایرکت توسط موتور های جستجو شناسایی می شود و پس از آن ایندکس محتوای صفحه مبدا از ربات های جستجو پاک شده و اعتبار آن تقریبا به طور کامل به ایندکس صفحه جدید منتقل می شود.

ریدایرکت موقت یا 302

مقایسه ریدایرکت 301 و 302این نوع ریدایرکت از نوع موقتی است. به این معنا که زمانی از آن استفاده خواهید کرد که بخواهید تنها برای مدتی کوتاه یعنی نهایتا دو یا سه هفته کاربران را از یک صفحه به صفحه ای دیگر منتقل کنید. برای مثال زمانی که در حال تغییر قالب و یا تعمیرات در وب سایت خود هستید می توانید با این نوع ریدایرکت کاربران را از صفحات اصلی سایت به صفحه ای با عنوان “در دست تعمیر” یا “به زودی برمی‌گردیم” هدایت کنید.

موتور های جستجو دستورات این نوع ریدایرکت را شناسایی کرده و ایندکس صفحه یا صفحات مبدا را حذف نکرده و اعتبار آنها را همچنان نگه می دارند.

همچنین گاهی اوقات در مواردی بسیار نادر با وجود ارجحیت ریدایرکت 301 یعنی دائمی بودن ریدایرکت اما به خاطر حفظ اعتبار صفحات مبدا از دستورات ریدایرکت 302 استفاده می شود. البته انجام اینکار جز توسط متخصصان سئو و در مواقع خاص پیشنهاد نمی شود چرا که با پیشرفت قابل توجه هوش مصنوعی موتور های جستجو ممکن است سایت مورد شناسایی و در نهایت جریمه های گوگل مواجه شود.

ریدایرکت های Meta Refresh

احتمالا تا به حال وارد صفحاتی شده اید که در آنها نوشته شده: تا 10 ثانیه دیگر به صفحه مورد نظر منتقل می شوید ! و در صورتی منتقل نشدید اینجا را کلیک کنید!!!

ریدایرکت اینگونه صفحات را Meta Refresh می نامند. ارزش اینگونه ریدایرکت ها از دید استاندارد های سئو بسیار پایین است و در اکثر مواقع در سئو کلاه سیاه به کار می رود و هدف آن نگه داری بیشتر کاربران روی سایت البته به شکل اجباری است! بنابراین استفاده از این روش به دلیل لطمه به تجربه کاربری(UX) پیشنهاد نمی شود.

امیدواریم این آموزش مورد استفاده شما همراهان عزیز محراد بلاگ قرار گرفته باشد. در مقاله بعدی نحوه اجرای ریدایرکت ها را توضیح خواهیم داد.

پیروز و سربلند باشید…

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*