تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن چیست؟

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن چیست؟

در این مقاله به بررسی شباهت ها و تفاوت های دو رشته موشن گرافیک و انیمیشن و مقایسه آنها با جلوه های بصری می پردازیم.


آیا تا به حال واژه “موشن گرافیک” یا گرافیک متحرک به گوشتان خورده است؟ “انیمیشن” را که حتما شنیده اید، غالب خاطرات دوران کودکی ما از قاب تلویزیون و با انیمیشن هایی مثل “فوتبالیست ها” و “سفر های میتی کومان” گره خورده است. اما موشن گرافیک که عمدتا در صنعت تبلیغات ویدئویی کاربرد دارد و امروزه نقش مهمی را در تاثیرگذاری کمپین های تبلیغاتی ایفا می کند، چیست و دقیقا چه تفاوتی با انیمیشن دارد؟ ممکن است بخواهید یک ویدئو تبلیغاتی برای معرفی محصول، خدمات یا کسب و کارتان سفارش دهید و ندانید برای این منظور باید به یک موشن گرافیست مراجعه کنید یا یک انیماتور؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی تفاوت های این دو رشته به شما در انتخاب بهترین روش و بهترین فرد کمک کنیم.

موشن گرافیک تبلیغاتی
موشن گرافیک تبلیغاتی

در دنیای تصاویر متحرک، همواره بحث میان تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک و اینکه آیا اساسا این دو رشته با یکدیگر تفاوت دارند یا خیر، فراوان است. اگر شما درباره هیچ یک از این دو رشته اطلاعات کافی نداشته و تجربه فعالیت در آنها را ندارید، طبعا تشخیص تفاوت آنها نیز برایتان دشوار خواهد بود. اما برای یک موشن گرافیست چیز عجیبی نیست که دائما با انیماتورها اشتباه گرفته شود، حتی اگر در موشن گرافیک با سبک Cartoon هم کار نکند. واقعیت این است که گاها، در تولید یک محتوای ویدئویی، هم از موشن گرافیک و هم از انیمیشن استفاده می شود؛ خصوصا در دنیای تبلیغات. اما به شکل واضح این دو رشته تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند که برای توضیح بیشتر و روشن شدن تفاوت های آنها، به بررسی اهداف و خصوصیات هر یک از آنها می پردازیم.

یکی از گیج کننده ترین عوامل این اشتباه برخی از وب سایت های فعال در حوزه طراحی هستند که واژه “انیمیشن” را برای هر شکل یا آبجکت متحرک به کار می برند. این اصطلاح گرچه در معنای لغوی درست است و به هر چیز متحرکی اطلاق می شود اما تفاوت های مهمی هم میان انیمیشن و موشن گرافیک وجود دارد که تشخیص آنها را برای بسیاری سخت کرده است. در هر دو شاخه انیمیشن و موشن گرافیک هنگامیکه یک شیء بصری به حرکت در می آید، اصطلاحاً می گوییم “انیمیت” شده است هرچند برخی از متعصبان این حوزه اصرار دارند که به جای واژه “انیمیشن”، صرفا از “متحرک کردن” استفاده کنند اما به هر حال در معنای آن تفاوتی ایجاد نمی شود.

شباهت این دو رشته چیست؟

پیش از اینکه بخواهیم به تفاوت میان آنها بپردازیم اجازه بدهید تا نگاهی به شباهت‌های آنها داشته باشیم، این کار تا حد زیادی کمک خواهد کرد که بفهمیم چرا تا این حد تفاوت میان این دو رشته برای بسیاری گنگ و نامفهوم است. هر دو واژه موشن گرافیک و انیمیشن به شاخه هایی از هنر اشاره دارند که در آنها اشیا، تصاویر و یا کاراکتر ها به حرکت در می آیند. این علوم در یک کلام بازی با تصاویر ثابت و متحرک و جان بخشی به آنها هستند. هر دو رشته از نرم افزار های مشابه برای نتایج موردنظر خود بهره می گیرند؛ مایا، سینما فوردی، افتر افکت، موهو و بسیاری از نرم افزار های دیگر. همچنین موشن گرافیک و انیمیشن هر دو از”اصول دوازده گانه انیمیشن” پیروی می کند. این اصول مجموعه ای از قوانین هستند که به هنرمند در جان بخشی به اشیا در طبیعی ترین حالت ممکن کمک می کنند؛ از زمین خوردن گرفته تا غلط زدن، دویدن یا پریدن. در نظر گرفتن اصول دوازده گانه انیمیشن در فرایند متحرک سازی هر شیئی مفید و ضروری خواهد بود. در مجموع می‌توان گفت موشن گرافیک و انیمیشن به شکل گسترده ای با یکدیگر پیوند خورده و در ارتباط اند و همانطور که پیش از این نیز گفتیم در بسیاری از ویدئو های موفق تبلیغاتی ، ترکیبی از هر دو رشته مورد استفاده قرار می گیرد.

12 اصل و قانون انیمیشن
12 اصل و قانون انیمیشن

تفاوت اصلی در روایت داستان است.

بهترین راه برای فهمیدن تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن نگاه کردن به داستان هایی است که هر یک سعی دارند برای ما بازگو کنند. انیمیشن عموماً یک ارائه تصویری از یک داستان با استفاده از کاراکترها و یک خط داستانی مشخص است، جایی که در آن تمامی حرکات و جلوه ها با یک یکدیگر ادغام شده اند تا به یک نتیجه خاص برسد و آن چیزی نیست جز به تصویر کشیدن یک داستان. این انیمیشن می‌تواند یک داستان کوتاه یا یک داستان کامل همانند انیمیشن های دیزنی و یا حتی یک ارائه خلاصه از اطلاعات داستان با استفاده از کاراکتر ها (شخصیت های داستان) باشد.

موشن گرافیک بیشتر درباره جان بخشی و حرکت دادن به چیزهایی است که ما انتظار آن را نداریم یا حداقل پیش از آن تجربه اش نکرده ایم. به طور مثال بالا و پایین پریدن یک ساعت یا حرکت خطوط بی معنی در موشن گرافیک های تبلیغاتی که تنها هدفشان هدایت چشم بیننده به سمت یک متن یا تصویر خاص است. کاربرد دیگر موشن گرافیک توضیح یک فرآیند است به طور مثال این که چگونه یک محصول ساخته شده و برای استفاده توسط مشتری ارسال می شود و چه نیازی از مشتری را برآورده می کند.

  • انیمیشن عموماً یک ارائه تصویری از یک داستان با استفاده از کاراکترها و یک خط داستانی مشخص است، جایی که در آن تمامی حرکات و جلوه ها با یک یکدیگر ادغام شده اند تا به یک نتیجه خاص برسد. موشن گرافیک اما بیشتر درباره جان بخشی و حرکت دادن به چیزهایی است که ما انتظار آن را نداریم یا حداقل پیش از آن تجربه اش نکرده ایم.

شباهت ها و تفاوت ها میان طراحی گرافیک و تصویرسازی

از نگاهی دیگر موشن گرافیک بیشتر در ارتباط با طراحی گرافیک است در حالی که انیمیشن با تصویرسازی در تعامل است. طراحی گرافیک سعی در توضیح یک مفهوم خاص با المان های بصری دارد و طراحان موشن گرافیک همین وظیفه را اما با المان های متحرک برعهده دارد. تصویرسازان اما یک داستان را به تصویر می کشند و انیماتورها به این داستان های تصویریِ ثابت، جان بخشی می کند.

هنگامی که نوبت به تصمیم گیری شما به عنوان یک سفارش دهنده میرسد برای فهمیدن این که بیشتر به یک موشن گرافیست نیاز دارید یا یک انیماتور باید ابتدا این سوال را مطرح کرد که توقع شما از نتیجه کار چیست؟ اگر می خواهید یک سری از اطلاعات را به مخاطب خود منتقل کنید و یا یک محصول یا خدمات را برای آنها توضیح داده و آن ها را به استفاده از آن محصول یا خدمات ترغیب کنید بنابراین یک موشن گرافیست همان چیزی است که شما نیاز دارید. اما اگر قصد دارید تا یک داستان احساسی را درباره محصول یا خدمات تان مطرح کنید آنگاه انیماتور انتخاب مناسب تری خواهد بود.

موشن گرافیست ها به طور خاص و مستقیم و به شکل نزدیکی با طراحان گرافیک کار می کند. از سوی دیگر انیماتورها نیز با تصویر سازان ارتباط نزدیک دارند و به وجود آنها برای به سرانجام رساندن هر پروژه‌ای نیاز خواهند داشت. در هر آژانس خلاقیت یا مجموعه تبلیغاتی این زمینه ها به طور کامل از یکدیگر جدا بوده و مستقل فعالیت می کنند. دپارتمان انیمیشن شامل تصویرسازان و انیماتور هایی است که به کمک یکدیگر و با نرم افزار های تقریبا مشابه و مرتبط به طراحی و جان بخشی تصاویر داستانی مختلف می پردازند. همانطور که موشن گرافیست و طراحان گرافیک با ابزار های خاص خودشان سعی در برنامه ریزی و طراحی یک اثر متفاوت دارند.

تصویر سازی گرافیکی
تصویر سازی یا طراحی گرافیک در موشن گرافیک و انیمیشن

جلوه های بصری چیست؟

 یک شاخه دیگر از شاخه های هنر گرافیک طراحی جلوه های بصری است که به کرات با انیمیشن و موشن گرافیک اشتباه گرفته می شود. برای مردمی که خیلی با عالم طراحی و گرافیک دم خور نیستند اشتباه گرفتن موشن گرافیک یا انیمیشن با جلوه های ویژه بصری خیلی هم عجیب نیست. از سوی دیگر هم اگر بخواهیم بی انصاف نباشیم قاعدتاً جان بخشی و متحرک کردن هرچیزی یک جلوه بصری است و در معنای لغوی تفاوتی ندارند. اما واقعیت این است که علم جلوه های ویژه به طور کلی بسیار متفاوت از دو شاخه نام برده شده است. قانون و رسالت طراحان جلوه های بصری غنی تر کردن و گاها طبیعی تر جلوه دادن قسمتی از پروژه های فیلم، انیمیشن یا موشن گرافیک است. به طور مثال در یک فیلم سینمایی طراح جلوه های بصری می تواند فضای کار را با اضافه کردن نور، رنگ، باران، آسمان و یا سایه ها زیبا تر و طبیعی تر جلوه دهد. اگر در کنار سازندگان فیلم های سینمایی و یا پروژه های تبلیغاتی بزرگ بنشینید، تاثیر و اهمیت جلوه های بصری را در جای جای آن اثر خواهید دید.

حال نوبت شماست. آیا تا به حال به فواید استفاده از این علوم در طراحی تبلیغات و بازاریابی ویدئویی توجه کرده اید؟ بنظر شما یک ویدئو خوب و موثر تا چه حد میتواند موفق تر از یک بیلبورد یا تراکت تبلیغاتی عمل کند؟ منتظر شنیدن نقطه نظرات و یا پرسش های شما هستیم.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*